Както вече обсъдихме, 4-те сезона (ето тук ги обсъждаме) се нуждаят от надграждане, което идва с добавянето на 3-та величина в определянето на оцветяването, която е наситеността (хрома, сатурация).
Да преговорим набързо.
За да определиш подходящите цветове на даден човек, вече можеш да използваш тези 3 свойства:
- Топлина (цвят) – топли или студени цветове са по-подходящи – Топло/Студено;
- Светлина (стойност) – светли или тъмни цветове да избира – Светло/Тъмно;
- Наситеност (сатурация) – ярки наситени цветове или тонирани пастелни са за предпочитане – Ярко/Меко.
Предлагам ти да си преговориш и свойствата на цветовете тук.
И така, в игри и закачки с тези 3 свойства, стигаме до 12-те Сезона, чийто характеристики са описани в наименованието им.
12 Сезона:
- Ярка Пролет (Ярка и Топла);
- Ярка Зима (Ярка и Студена);
- Топла Пролет (Топла и Светла);
- Топла Есен (Топла и Тъмна);
- Студено Лято (Студено и Светло);
- Студена Зима (Студена и Тъмна);
- Меко Лято (Меко и Студено);
- Мека Есен (Мека и Топла);
- Тъмна Зима (Тъмна и Студена);
- Тъмна Есен (Тъмна и Топла);
- Светла Пролет (Светла и Топла);
- Светло Лято (Светло и Студено).
Трябва да знаеш, че има доста различни системи за цветови анализ с 12 Сезона и може според една да си Ярка Зима, а според друга като Светла Пролет. Според мен е най-добре да се водиш от интуицията си и да прецениш дали дадена предложена палитра е наистина най-подходящата за теб.
Описаните сезони ти дават само насоки и примери за цветовете, които да включиш в облеклото си. Но само ти можеш да прецениш дали се чувстваш добре в тях. Точно на това залагам и аз при определянето на най-подходящите цветове на дамите, които си правят Анализ на Цветовете при мен. Ако много искат да носят определени цветове, които не са в тяхната палитра, то им показвам различните начини това да се случи по най-стилния начин.
Други системи за Цветови Анализ
Да, съществуват наистина доста различни мнения как точно трябва да се определят подходящите цветове на даден човек. Ще ти представя още 2 начина.
Sci\ART™
Този метод залага на персоналната консултация в цветово неутрална среда (всичко е в сиво) и цветовете се определят посредством специални драперии, които показват ефекта на цветовете само върху кожата. Косата и очите се изключват от анализа.
Sci\ART™ методът цели да направи процеса възможно по-систематичен и да изключи субективното мнение на анализатора. Този метод е приложим само на живо, не може да бъде направен със снимка или онлайн, заради специфичните условия на средата, в която се прави. Отново използва 12 Сезона за включените палитри.
Доминантна характеристика
Методът на доминантната характеристика говори с името си. Определя се кое е най-забележимото в оцветяването ти. Можеш да си направиш този анализ и сама, като определиш доминантната си характеристика и нейната съпровождаща (второстепенна).
Как да го направиш? Следи за следните характеристики:
- Дълбока – тъмни коса и очи, силно богато и тъмно оцветяване;
- Светла – светла коса и очи, естествени блондинки като деца;
- Топла – Косата и очите са топли, кожа без никакви сини или розови подтонове .
- Студена – Без жълти или златни подтонове на кожата, розово изчервяване, сиви или сини очи;
- Ясна – Светещи ясни очи, кожа като стъкло, висок контраст между кожа, коса и очи;
- Приглушена – меки и мъгляви цветове, косата е нежен, мек цвят, лицето е без отличителни изпъкващи черти.
После решаваш коя е второстепенната ти характеристика, отново използвайки дадените горе. Ако доминантната е Топла, а второстепенната е Ясна, то ти най-вероятно си Ясна Пролет, ако доминантна е Дълбока и второстепенната е Студена, то си Дълбока Зима и т.н. Имената се припокриват с изброените горе за 12-те Сезона, като вместо “тъмна”, тук се използва “дълбока”, вместо “ярка” – “ясна” и вместо “мека” – “приглушена”.
Както и да решиш да се анализираш, отново те съветвам да определяш най-вече как реагираш на предложените цветове. Може да се объркаш в анализа заради всичките определения, но интуицията ти ще ти покаже дали си на прав път или не.
Прочети и:
Манипулация на Цветовия Анализ – как да носиш цветовете, които не са в палитрата ти?
Какъв е твоят цветови контраст и как ти помага да подбираш цветовете в облеклото си?
Ако смяташ, че тези съвети са полезни и повече хора трябва да научат за тях, сподели ги с приятелите си чрез бутоните долу.